CSM MEDGIDIA – POLI TIMISOARA

Daca iubitorii handbalului din oras au probleme cu inima ii invit cu tot respectul cuvenit sa nu sustina echipa noastra. Astazi am vazut in Sala Sporturilor o echipa complet schimbata fata de sezonul trecut.  Salut revenirea lui George Selaru chiar si sub forma de imprumut de la HCM, a lui Enis Murtaza si jocul facut de antrenorul nostru Florin Cazan si de extrema dreapta Horia Marinescu. De asemenea remarcat azi este si pivotul Sas imprumutat de la HCM si el. Poate ca lumea a strambat din nas in Sala Sporturilor cand a vazut cate ratari 1 la 1 cu portarul a avut si cate mingi a reusit sa scape, dar sa nu uitam ca si Mocanu era la fel pana a prins incredere si a devenit golgetter.

De ce spun sa stati acasa dragi cardiaci? Pentru ca si azi ca de multe alte dati echipa noastra ne-a facut sa traim pe muchie de cutit finalul jocului dupa ce in prealabil a intrat in avantaj la cabine si in primele 10 minute din repriza a 2 a nu a primit gol, urcand scorul la 21-13 in favoarea noastra. Dar ca de multe alte dati ( vedeti jocul cu Dinamo si cu Bacau de anul trecut de acasa) baietii nostri lipsiti de experienta, poate chiar de benzina, relaxati si fara aportul a doi jucatori exponentiali ( Alexandru Galan si Alexandru Zaharia) accidentati pe parcursul jocului au inceput sa piarda din avantaj. Pe fiecare atac Selaru parea ca ii implora sa marcheze insa poate Cazan se grabea sau Sas tremura astfel incat am primit goluri chiar si cu un om in plus pe teren. Timisorenii au egalat cand mai erau 25 de secunde de jucat ducand publicul din sala de la extazul inceputului de repriza la agonie absoluta. Cu sala in picioare si avand atacul, Enis Murtaza si-a aratat experienta si a marcat golul ce parea ca va pune cele 2 puncte in contul echipei noastre, insa cu 2 secunde inainte de final Timisoara a beneficiat de o lovitura de la 9 metri, aparata de Selaru lucru care a adus descatusarea in tabara noastra si care a aratat sub ce presiune si incertitudine s-a muncit in ultima luna.  Asadar Medgidia castiga 27-26 si face un pas mare spre indeplinirea obiectivului. Meciul urmator va fi la Cluj saptamana viitoare pana atunci se pare ca lotului se va alatura si Paul Nemenco (ultima data la HC Pitesti) un alt fiu ratacitor al echipei care promova acu 6 ani.

Felicitari pentru victorie si insanatosire grabnica jucatorilor Alexandru Zaharia si Alexandru Galan.

Tot in acest week-end echipa de fotbal a dispus pe teren propriu cu scorul de 1 0 (gol Ferenti) de Viitorul Insuratei intr-un meci contand pentru etapa a 3 -a din Liga a III-a.  Medgidia urca dupa aceasta etapa pe locul 3 in clasament cu 6 puncte.

Anunțuri

Un gând despre „CSM MEDGIDIA – POLI TIMISOARA

1. Veverita spune:

🙂 placut impresionata n-am ce zice…sper sa ajung si eu la un meci…veverita cea nelipsita din sala anul trecut…a pierdut deja 2 meciuri :-s